Nyheter på tapetlimsfronten

102134-136

Eco och Boråstapeter har utvecklat ett nytt koncept, som en fortsättning på deras varumärke EasyUp.  EasyUp har tidigare använts som en kvalitetsstämpel på tapeter som tillverkats av non-woven. Deras nya koncept innehåller bla. ett nytt tapetlim och ett väggvax. Det nya tapetlimmet, Combilim, är rosafärgat vilket gör att det är lätt att se vart du applicerat limmet. Detta lim fungerar till de flesta sorters tapeter. Wallvax underlättar vid omtapetsering. Efter det traditionella förarbetet, riva tapeter, spackla och slipa stryker du på wallvax och låter det sedan torka i ca 6 timmar. Därefter sätts önskad tapet upp (ej non-woven) tex en papperstapet eller glasfiberväv. När det nästa gång är dags för omtapetsering är det bara att dra ner tapetvåderna och sätta upp den nya tapeten. Utan förarbete. Bara att limma. Wallvax håller för 6 omtapetseringar. Läs mer om dessa produkter hos EasyUp.
Väggvaxet tycker jag verkar riktigt praktiskt. Särskilt om man gillar fondväggar och vill kunna förnya snabbt och lätt. Visserligen är väggvaxet ganska dyrt, men efter nån omtapetsering är den extra kostnaden intjänad. Denna produkt hoppas jag få prova snart! Kul idé!

Kommentarer
Postat av: TiniTott

Vilka fiffiga ideér =) Väggvaxet låter ju suveränt till som du säger, där man har fondtapet tex. Supersmidigt =)

2007-03-17 @ 22:45:25
URL: http://tinitott.blogg.se
Postat av: EVA

oj vilken smart idé ! Måste meddela bonusdottern som vill göra om ibland... Perfekt till fondväggar... KRAM EVA

2007-03-17 @ 22:55:13
URL: http://whiskyochchampagne.blogg.se
Postat av: Zassi

Vilken smart idé :)

2007-03-17 @ 23:33:44
URL: http://katterochpasta.blogg.se
Postat av: Lilla My

Så bra att bara behöva göra under arbete en gång för hur kul är förarbetet...Utvecklingen går framåt.Ha det bra

2007-03-18 @ 09:29:14
URL: http://bibbi.bloggspace.se
Postat av: Vildangel

Väggvaxet verkar som en himla smart idé tycker jag - speciellt om man är lite ombytlig av sig och vill förnya sig rätt ofta. /V

2007-03-18 @ 11:21:19
URL: http://vildangel.blogg.se
Postat av:

Vilken smart idé! :-)Ha en fin söndag!

2007-03-18 @ 11:54:11
Postat av: cleo

Det var jag där ovanför...

2007-03-18 @ 11:55:47
URL: http://cleopethra.blogg.se
Postat av: Pernilla

huu vilka smarta idéer dom kommer på!! :) Kikar in och läser ikapp lite grann! Hoppas helgen varit härlig!! kramar!!

2007-03-18 @ 14:40:07
URL: http://www.perlan.org
Postat av: Johanna

Låter som en smart idé!

2007-03-18 @ 17:08:27
URL: http://inredning.webblogg.se
Postat av: Maria

Hm...fiffigt.. går tapeten att återanvända??? Förväntar mig nästan ett nej till svar men man kan alltid fråga....=) Kraaam!!

2007-03-18 @ 21:25:41
URL: http://www.mariakoden.blogg.se
Postat av: Vicke

Vilken suverän idé det kommer verkligen bli lätt att byta fondvägg... Hoppas helgen varit trevlig!

2007-03-18 @ 21:47:16
URL: http://www.vickes.blogg.se

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress:

URL:

Kommentar:

Trackback