Ett bildlöst inlägg

Ett bildlöst inlägg - men snart är det slut med det! För idag är det äntligen dags för ett inköp. Jihooo! Det här har jag gått och grunnat över ett tag, läst div tester i fototidningar och diskuterat med min far som kan det här med kameror och objektiv. Så idag blir det till att köpa ett kamerahus eftersom pappa har ett objektiv som jag kan börja med. Sen blir det till att komplettera med ytterligare objektiv när jag "fotat in" mig på den nya kameran. En Canon EOS 400D.
Om två timmar åker vi de tio milen, jag, lillebror och min mamma. Storebror ska till några bekanta och han var väldigt glad över att dom ville "låna" honom just idag. För tänk själva, först besök i fotoaffären och sen dessutom några timmar på IKEA. Och är man fem år och var på IKEA för lite drygt en vecka sedan kan det ju lätt bli lite för mycket. *skratt*
På morgonkvisten har jag hunnit måla den andra vändan på lillebrors golv. Tänkte jag skulle hinna med en tredje och den förhoppningsvis sista strykningen innan vi åker. Torktiden är nämligen bara två timmar så det ska nog hinnas med. Vore perfekt om det var torrt och inflyttningsbart när vi kommer hem ikväll.
Nepp, dags att plocka undan lite innan vi åker!

Trevlig måndag!

Kommentarer
Postat av: Perlan

Grattis till en skitbra kamera!! :D
Oj vad roligt du ska få med den nu!!
kram

2007-11-05 @ 10:40:35
URL: http://www.perlan.org
Postat av: Lilla jag

Roligt med ny kamera, jag blir nästa lite avis!

2007-11-05 @ 13:25:21
URL: http://irenev.blogg.se
Postat av: Eva

Åh jag blir väldans avundsjuk nu. Jag vill också ha en ny kamera.

2007-11-05 @ 15:24:06
URL: http://www.tapeterochteak.blogg.se
Postat av: Linda P

Å, "lyllo"dig.. Skulle också behöva en kamera som tar bättre bilder inomhus...

2007-11-05 @ 17:13:43
URL: http://livinglikelinda.blogg.se
Postat av: Lilla My

Det låter spännande.Ha en trevlig dag du också...:-)

2007-11-05 @ 18:59:25
URL: http://myslivochhem.blogspot.com
Postat av: Mariakoden

Hej!! Så kuuul med en ny kamera!!!!!
Förväntar mig en massa interiörsbilder från ert hem å framförallt ert vardagsrum nu!!!
Själv har kag en fjuttkamera, men en NIKON-superbra, men, Systemkamera!!! Varför köpte man en systemkamera?????????
Buhuuuuuuuuu.
Hoppas allt är bra!
Ikeabesök, det lät inte dumt det!!!

Kram!!

2007-11-05 @ 21:22:40
URL: http://www.mariakoden.blogg.se
Postat av: susanna holtz

Hej. Jag är nybliven bloggare, men har länge tittat in på olika sidor här. Gillar din blogg! Grattis till kameraköpet! Det är just den kameran som både jag & min 17-åriga dotter gått & suktat efter länge. Hon går på ett Estet/Media program med inriktning på foto & längtar nu tills hon fyller 18 & får hon ta ut sina sparpengar, så hon kan köpa sin eftertraktade sytstemdigitalkamera. Själv får jag nog klara mig med min gamla Canon Powershot A70 ett tag till, så lite avis é jag allt ;)
Lycka till med kameran nu & ha de så bra!

Susanna..

2007-11-06 @ 12:17:34
URL: http://sannashem.blogg.se
Postat av: Sandra

Vad lyxigt med en digital systemkamera! Ska bli kul att se dina alster :) Kram Sandra

2007-11-06 @ 14:04:45
URL: http://tjohalia.blogg.se
Postat av: Hallvardline

good job please keep on the good work

2009-06-22 @ 10:02:20
URL: http://hallvardline.3steps.com

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress:

URL:

Kommentar:

Trackback