Nya Alcro Wallstickers av Mia Cullin

102134-412
Alcro har tre nya Wallstickers i sitt sortiment. Här kan du se vilka Wallstickers som fanns i sortimentet sedan tidigare. De nya mönstren heter Äng, Gren och Flinga vilka är framtagna av designern Mia Cullin. Alcro Wallstickers består av en polyesterduk med självhäftande baksida. Mönstren placeras på väggen och målas i valfri kulör. Med Wallstickers kan du skapa egna mönsterkombinationer och på det viset skapa en personlig vägg. De är dessutom lätta att ta bort när du vill förändra.
"- Jag har kombinerat geometriska former med mönster från naturen. Men jag ville inte att det skulle bli för föreställande. Det roliga med Wallstickers är ju att de låter kunden själv vara kreativ. Jag ville ta det ännu ett steg, så att man inte bara kan välja kulör utan också kan bygga mönstren på höjden och bredden, säger Mia Cullin.
Mönstret Gren är därför konstruerat så att man kan placera dem kant i kant så att grenarna går in i varandra. Samma sak gäller Äng. Man kan bygga mönster från golv till tak eller skapa en bård vid taket eller längs golvet och verkligen sätta en personlig prägel på rummet."
Citat ur ett pressmeddelande från Alcro

Själv tycker jag att det här med Wallstickers är en rätt kul idé. Är lite sugen på att prova om det fungerar så bra som dom säger. Är den verkligen så lätt att ta bort när man tröttnat? Utan att underlaget förstörs? I så fall är det toppen! Provar jag så lär jag komma med en recension. Min favorit är nog Spår, som finns sedan tidigare. Någon som provat?

Foto: Alcro

Kommentarer
Postat av: Lina

Alla tre var fina, men den sista skulle jag faktiskt vilja gå och köpa för den är så perfekt ju! Väldigt enkel, men ändå fin :)

2008-02-21 @ 19:57:59
URL: http://linasfina.blogspot.com
Postat av: Sandra

Har aldrig provat, men skulle nog inte tvekat om det inte var så att vi bor i hyreslägenhet. Kram Sandra

2008-02-21 @ 21:22:56
URL: http://tjohalia.blogg.se
Postat av: EVA

Gren var ju underbart snygg ! Precis vad jag sökt efter...
***
Ha en skön helg !
KRAM EVA

2008-02-22 @ 08:58:53
URL: http://whiskyochchampagne.blogg.se
Postat av: Fröken Fräken

Ja, jag är också nyfiken på om det verkligen är så att underlaget inte skadas. Funkar de att sätta upp på trädörrar eller målade skåp tro?

2008-02-22 @ 10:20:18
URL: http://tusenideer.blogspot.com
Postat av: Helena

Hej hej!

Hittade din härliga blogg när jag letade efter lite färgsättningstips! Underbar! Lägger genast bland bokmärkena och återkommer till då hela lägenheten ska renoveras...

/Helena

2008-02-22 @ 11:13:53
URL: http://helena.ilke.se
Postat av: Susihus

gren var ju för läcker. Ha en go helg.

2008-02-22 @ 16:48:20
URL: http://susihus.blogg.se
Postat av: Frida

Vilka härliga bilder!

2008-02-22 @ 18:55:51
URL: http://www.husmusen.blogg.se
Postat av: Anne

Mycket fint, den sista var enkel och härlig. Du har alltid något inspirerande att visa :)

2008-02-23 @ 12:16:34
URL: http://www.anness.se/blog
Postat av: Fredrik

fina tapeter!

2008-02-23 @ 13:06:19
URL: http://www.fredrikfredrik.webblogg.se
Postat av: Sussi

Wallstickers, spännande sätt att förändra.
Allt nytt lär man sig på bloggar, din var riktigt bra, den spar jag :)

2008-02-23 @ 13:11:51
URL: http://www.smyckadegipskvinnor.se
Postat av: Anna

Hallå! Va så lite så. Vet ju att du ville ha en så det va lika bra att höra av sig =) Blev inte så mycket mera inhandlat. Vi kom i sista stund så det blev typ en 5 minutare. Ha en bra helg du med! Kram

2008-02-23 @ 15:19:04
URL: http://pinata.blogg.se
Postat av: Liza

Wow! Gren gillar jag - skulle passa perfekt hemma hos oss!!:D
KRAM!

2008-02-23 @ 19:30:40
URL: http://vardagslycka.blogg.se
Postat av: Jo

Hmm.. :) Alcros hemsida lämnade ju lite att önska när det gällde informationen om dessa snygga saker. Men tack för tipset, den sista var ju jättefin! Trevlig blogg btw :)

2008-02-23 @ 19:43:23
URL: http://frkp.blogspot.com
Postat av: Isabelle

Helena: Tack!!! Sååå glad jag blir av att höra att du gillar min blogg. Välkommen åter!
Anne: Vad roligt att höra att du tycker min blogg är inspirerande. Tack!
Sussi: Åhhh vad roligt att höra! Välkommen åter!!!
Jo: Kul att du gillar min blogg! Tack!

2008-02-26 @ 21:24:27
URL: http://fixaodona.blogg.se

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress:

URL:

Kommentar:

Trackback