ad.junior från Alcro



Hjärta, Blick, Blupp-blupp, Fisk, Grekland, Groon, Hårdrock, Is, Racing, Solis, Strutt, Tallbarr, Tigergrön, Tystnad och Uranus. Det här är namnen på kulörerna i Alcros nya ad-kollektion (ad står för Alcro Designers) vid namn ad.junior. Under de senaste åren har Alcro tagit fram sju ad-kollektioner. Till denna åttonde ad-kollektion har de bjudit in barnen till några av de designers som deltagit vid framtagandet av de tidigare kollektionerna. Barnen fick sedan komma med förslag till kulörer som de själva ville se hemma, inte bara i sitt eget rum.

"- Kollektionen är färgstark, varierad och originell, vad kan man mer begära? Det får bli vi vuxna som får stå för det mer återhållsamma, säger arkitekten Peter Hallén, som ledde arbetet där tio barn i åldrarna sex till nio år valde ut 15 kulörer som de tycker passar allra bäst till rum för olika aktiviteter.
De valde gröna jordnära färger i rum för avkoppling och vila, mörka färger i sovrum, blått där de äter och gult där de leker. Någon rosa kulör kom inte ens med i det första urvalet och den enda vita färg som var med fick utan uppmärksamhet ligga kvar på golvet i finalen. Barnen fick även namnge kulörerna."
Citerat från Alcros pressmeddelande

ad.junior finns i butikerna från och med 1 september 2008.


Eftersom grönt ligger mig varmt om hjärtat, vilket ni säkert inte lyckats undgå, så fastnade jag genast för ovanstående bild. Och tillsammans med svart blir det riktigt effektfullt. Aj lajk!

Pressbilder Alcro

Kommentarer
Postat av: Lotta Lindkvist

Vi hade en tjej från Alcro på jobbet häromdagen. Jag blev oxå intresserad av dessa färger. Det är nämligen dags att göra om Gustavs rum.... Men, men, det MÅSTE vänta till hösten! Vi har tusen projekt på gång ute som måste bli klart först!
Det ska ju putsas & målas på huset, bygga carport&soldäck,samt fixa klart trädgården på ena sidan. Så hoppas sommaren blir lång....
Idag fyller maken år, så snart är det dags för kaffe på sängen!

Trevlig Helg
/Lotta

2008-06-13 @ 05:29:29
Postat av: Isabelle

Hallå Lotta! Göra om Gustavs rum säger du... Jag har gjort om sonens rum 4 gånger sedan han föddes för 5 och ett halvt år sedan :-D Nu är jag lite sugen på att tapetsera om fondväggen, men det får vänta ett tag. Har precis som du en hel del projekt som måste prioriteras före och slutföras. Men som tur är har jag inga jätteprojekt. Det största är väl att skrapa och måla några fönster samt invändig målning av uteplatsen.
Min son var ju hos er och lekte i måndags efter dagis. Men du jobbade då va? Ni får det ju jättefint med stenläggningen vid entrén. Vill också ha det så där fint utanför huset. Gillar inte alls våra röd-aktiga stenar. Men, men... det får vara så länge.
Trevlig helg på dig med!

2008-06-13 @ 07:03:37
URL: http://fixaodona.blogg.se/
Postat av: Iris med kaoset

Åh, precis den gröna färgen vill jag ha i min hall! Tänk att välkommnas av en så ovanlig kulör :)

2008-06-13 @ 07:18:32
URL: http://inredningskaos.blogspot.com/
Postat av: Malin Inspiration & design

Ja visst blev det effektfullt med de gröna väggarna. :)
Kunde även varit fräckt som en fondis. Hänggungan såg hur mysig ut som helst. Där skulle man mer än gärna slappat. :)

Ha en skön helg! Kram

2008-06-13 @ 08:08:46
Postat av: Number nine on Melon Lane

Väldigt läckert!

2008-06-13 @ 12:41:37
URL: http://hilajns.blogg.se/
Postat av: Anne

Lime är en färg som ligger nära mitt hjärta med. Roliga reklamfoton dom har tagit med.

2008-06-13 @ 15:55:44
URL: http://www.anness.se/blog
Postat av: Eva

verkligen kul projekt, superfina reklambilder.

2008-06-13 @ 18:48:13
URL: http://tapeterochteak.blogg.se/
Postat av: Snusans Inredningsblogg

Vilken kul kollektion! Färger men blir glad av. Gillar åxå den gröna. Jättesnyggt!

2008-06-14 @ 10:11:31
URL: http://inredningsbloggen.wordpress.com/
Postat av: Fröken Fräken

Oj, jag hade nog inte pallat i den panelen! Men roligt att se vilka färger barn gillar, tror inte alltid att föräldrarna gillar samma saker, de brukar ju välja mer pastelliga varianter.
Själv är jag tråkig och ska måla köket vitt!! (men jag har länge nog stått ut med en hudfärgad tapet som skär sig mot allt så nu vill jag ha en färg som passar med allt!) MEn jag kan inte riktigt bestämma mig för vilken fabrikants färg som jag ska välja! Köpte snickerifärg från Nordsjö förut till mina bord som jag inte blev nöjd med alls... några rekommendationer??

2008-06-14 @ 10:31:10
URL: http://tusenideer.blogspot.com
Postat av: ANNAANNA

Tänk om hängstolen hadee varit så stor på riktigt smiles vilken mysig viloplats den hade kunnat vara upphängd hemma hos någon som har riktigt högt i tak (som hos min mor, anledning att hälsa på henne...).

2008-06-22 @ 17:15:11
URL: http://wonderings.blogg.se/
Postat av: Nicolayemma

Very well done site! Please keep up the good work.

2008-12-01 @ 17:44:36
URL: http://nicolayemma.3steps.com

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress:

URL:

Kommentar:

Trackback