Färgkoordinerat


När jag var i Kalmar för några veckor sedan blev det en sväng in till godisaffären. Lördag som det var. :-) I den här familjen inhandlas det nämligen bara godis på lördagar och ingen annan dag. Tror nästan jag ser fram emot det lika mycket som barnen. Godis = helg! :-)
I alla fall... åter till godisaffären i Kalmar. Där såg jag något som jag aldrig sett tidigare. Godiset var sorterat efter färg. En sektion röda godisar, en sektion gröna godisar, en sektion gula godisar osv. En färggkoordinerad godisaffär! Det var en fröjd för ögat!!! Igår gjorde jag min egen lilla färgkoordinerade godisskål. I mina favoritfärger. Jag gillar!

Foto: Hildur Blad

Kommentarer
Postat av: m a r i a k o d e n

Så snyggt att ordna godis i färgskala.....=)
Sånt gillar vi;)

Visst är de där flaskorna goooda!!!!?
Har för mig att de smakar trocadero!!!

Ha re!

Kram!

2009-03-29 @ 13:56:26
URL: http://mariakoden.blogg.se/
Postat av: Annah

Läckert... själv har jag precis sorterat mina pocketböcker efter färg.

2009-03-29 @ 14:49:57
URL: http://elsklingen.se
Postat av: Tess

Vinn mumin mugg samt skål av Designer Tove Slotte-Elevant på min blogg Lycka till

2009-03-29 @ 15:08:58
URL: http://misstessan82.blogg.se/
Postat av: InneoUte-Malin

En stylish godis affär. Det var något nytt - och välkommet! :-)

2009-03-29 @ 15:48:15
URL: http://inneoute.blogg.se/
Postat av: Zizzie

Åh vilken läcker idé. Själv äter jag väl mest choklad så min skål skulle bli rätt tråkig ;)

2009-03-29 @ 18:16:46
URL: http://zizzie.blogg.se/
Postat av: Annika

fint =), men gud vad liten skål! Hoppas du tar flera gånger, annars känner du ju knappt godissmaken ;)

2009-03-29 @ 21:19:26
URL: http://avantgirl.blogg.se/
Postat av: pethra

Vilken ku idé! Det har fattat hur de ska vara, uppenbarligen. Men vad finns det för lila godis, jag som älskar lila? Sådana där violskum, kanske? Ha det gott och hoppas Du har kul med projektet! :)

2009-03-29 @ 21:31:39
URL: http://inredningsbloggen.blogg.se/
Postat av: pethra

Vilken ku idé! Det har fattat hur de ska vara, uppenbarligen. Men vad finns det för lila godis, jag som älskar lila? Sådana där violskum, kanske? Ha det gott och hoppas Du har kul med projektet! :)

2009-03-29 @ 21:31:43
URL: http://inredningsbloggen.blogg.se/
Postat av: Hildur

Mariakoden: Jag har faktiskt inte ätit de där flaskorna tidigare. Men de var jättegoda... så dom kommer hamna i godispåsen fler gånger. :-)
Annah: Jag har också mina pocket-böcker sorterade i färg. Betydligt lugnare för ögat.
Tess: :-)
InneoUte-Malin: Japp, det var verkligen "stylish". :-)
Zizzie: Jo, det klart. Chocklad kanske inte blir så spännande för ögat. Men gott dock! :-)
Annika: Det är inte mängden som är det viktiga. Hellre få godisar och njuta av smaken... Men jodå, det blev några godisar till. I andra färger. ;-)
pethra: Det har faktiskt kommit lila godis som jag inte lagt märke till tidigare... Såg nån Zoo-godis men i lila utförande. Har inte smakat dock. Det har varit en rolig vecka med projektet. Nu är det bara att fortsätta vidare med nästa veckas tema. Men lite pirrigt är det allt inför morgondagen. :-)

2009-03-29 @ 22:19:43
URL: http://fixaodona.blogg.se/
Postat av: Marina

Hej! Vet du var jag kan köpa en lite större, billigare men inte för dålig kvalité, ryamatta? Bor i Stockholm! Hälsn Marina

2009-03-30 @ 09:11:51
Postat av: karola

-det gillar jag!...när jag var liten la jag godiset i fina glasburkar med tyghättor på och fina snören runt....sen låg de där och såg vackra ut ett antal månader och när jag tröttnat på"dekorationerna" fick min kusin till sist lov att äta de (då gamla hårda) godisråttorna...hihi

2009-03-30 @ 12:14:22
URL: http://alltidinredning.blogg.se/
Postat av: Hanna

Hej Hildur!

Ja du, nu är spänningen olidlig!!! Hur länge ska man behöva vänta egentligen??? Det har iaf dykt upp något på Indiskas hemsida nu. Hur kul som helst detta!!!

Ha det gott, så hörs vi igen!
Kraaam Hanna

2009-03-30 @ 12:54:17
URL: http://detstoragrahuset.blogspot.com
Postat av: Annelie

Snyggt. Aldrig har godis sett godare ut ;)

2009-03-30 @ 18:04:03
URL: http://anniebo.blogg.se/
Postat av: Tilly

Jag säger bara sååååå bra!!!!!!!!!!!!!

2009-03-30 @ 20:05:37
Postat av: Annika

Ja, det är verkligen jätteroligt att få se allas bidrag! Alla har sin alldeles egen stil. Jag gillar ditt bidrag - vackra färger. Ha en fin vecka, du med!

2009-03-30 @ 22:11:18
URL: http://www.flexinredning.blogspot.com

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress:

URL:

Kommentar:

Trackback